API Delevan DC630R-272M
DC630R-272M picture photo
Mfg. Part Number
DC630R-272M
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 12.8A 5 MOHM TH
Datasheet Download
DC630R-272M.pdf
Availability of DC630R-272M
QUANTITY
DC630R-272M Order Process
Ship out your order
Specifications of DC630R-272M
Internal Part NumberEIS-DC630R-272M
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating12.8A
Current - Saturation42A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC630R-272M
Related LinksDC630, DC630R-272M Datasheet, API Delevan Distributor
DC630R-272M Details Description
Related parts for DC630R-272M
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 413MA 880 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 84W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf