API Delevan DC630R-682M
DC630R-682M picture photo
Mfg. Part Number
DC630R-682M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 10.5A 8 MOHM TH
Datasheet Download
DC630R-682M.pdf
Availability of DC630R-682M
QUANTITY
DC630R-682M Order Process
Ship out your order
Specifications of DC630R-682M
Internal Part NumberEIS-DC630R-682M
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating10.5A
Current - Saturation26A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC630R-682M
Related LinksDC630, DC630R-682M Datasheet, API Delevan Distributor
DC630R-682M Details Description
Related parts for DC630R-682M
SCR DBL HISCR 1200V 140A INTAPAK datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC EPROM UV 8MBIT 100NS 32CDIP datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR QUAD 24QSOP datasheet.pdf
RES 400 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOD BRIDGE 1PH 6A D-72 datasheet.pdf