NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. DC6M401X6/285S,135
DC6M401X6/285S,135 picture photo
Mfg. Part Number
DC6M401X6/285S,135
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.85V 425MA 6WLCSP
Datasheet Download
DC6M401X6/285S,135.pdf
Availability of DC6M401X6/285S,135
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DC6M401X6/285S,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC6M401X6/285S,135
Internal Part NumberEIS-DC6M401X6/285S,135
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output425mA
Frequency - Switching6MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package6-WLCSP (1.36x0.96)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC6M401X6/285S,135
DC6M401X6/285S,135 Details Description
Related parts for DC6M401X6/285S,135
RACK ECONOMIZER 47.31X22 X 25.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER VERT ME BLK 23 datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.3W TO-206AF datasheet.pdf
CABLE DUCT 4 WAY CROSS SPLIT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
60 A/L UNIV HDR HSG VP datasheet.pdf