Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8328-3R3-R
SD8328-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8328-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.1A 18 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8328-3R3-R.pdf
Availability of SD8328-3R3-R
QUANTITY
SD8328-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8328-3R3-R
Internal Part NumberEIS-SD8328-3R3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,280
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD8328
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6.1A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8328-3R3-R
Related LinksSD8328, SD8328-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8328-3R3-R Details Description
Related parts for SD8328-3R3-R
LED LT BAR DUAL SQ HE RED 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 7000A DO200AE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 305K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.02 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BLUETOOTH SERIAL PORT MODULE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf