API Delevan DC780-104K
DC780-104K picture photo
Mfg. Part Number
DC780-104K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 4A 80 MOHM TH
Datasheet Download
DC780-104K.pdf
Availability of DC780-104K
QUANTITY
DC780-104K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780-104K
Internal Part NumberEIS-DC780-104K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation10.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780-104K
Related LinksDC780, DC780-104K Datasheet, API Delevan Distributor
DC780-104K Details Description
Related parts for DC780-104K
IDC CABLE - MKR40K/MC40M/MKR40K datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf