API Delevan DC780-182L
DC780-182L picture photo
Mfg. Part Number
DC780-182L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 MOHM TH
Datasheet Download
DC780-182L.pdf
Availability of DC780-182L
QUANTITY
DC780-182L Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780-182L
Internal Part NumberEIS-DC780-182L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±15%
Current Rating11.4A
Current - Saturation81A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780-182L
Related LinksDC780, DC780-182L Datasheet, API Delevan Distributor
DC780-182L Details Description
Related parts for DC780-182L
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SURGE SUPP 100V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf