API Delevan DC780R-124K
DC780R-124K picture photo
Mfg. Part Number
DC780R-124K
Brief Description
FIXED IND 120UH 4A 90 MOHM TH
Datasheet Download
DC780R-124K.pdf
Availability of DC780R-124K
QUANTITY
DC780R-124K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780R-124K
Internal Part NumberEIS-DC780R-124K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780R
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation10A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780R-124K
Related LinksDC780, DC780R-124K Datasheet, API Delevan Distributor
DC780R-124K Details Description
Related parts for DC780R-124K
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 STR BLACK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf