API Delevan DC780R-562L
DC780R-562L picture photo
Mfg. Part Number
DC780R-562L
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 11.4A 6 MOHM TH
Datasheet Download
DC780R-562L.pdf
Availability of DC780R-562L
QUANTITY
DC780R-562L Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780R-562L
Internal Part NumberEIS-DC780R-562L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780R
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating11.4A
Current - Saturation46A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780R-562L
Related LinksDC780, DC780R-562L Datasheet, API Delevan Distributor
DC780R-562L Details Description
Related parts for DC780R-562L
GDT 150V 20KA DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CHOKE CAN-BUS 4700.0UH 400MA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 79MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF U2J datasheet.pdf
LED ARRAY 3000LM COOL WHITE COB datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
ETCHD WHITE 12VAC/DC datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf