API Delevan DC780R-682L
DC780R-682L picture photo
Mfg. Part Number
DC780R-682L
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 11.4A 7 MOHM TH
Datasheet Download
DC780R-682L.pdf
Availability of DC780R-682L
QUANTITY
DC780R-682L Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780R-682L
Internal Part NumberEIS-DC780R-682L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780R
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating11.4A
Current - Saturation42A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780R-682L
Related LinksDC780, DC780R-682L Datasheet, API Delevan Distributor
DC780R-682L Details Description
Related parts for DC780R-682L
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 300MA 12V RAD datasheet.pdf
UPS 650VA 8OUT LCD DISP USB datasheet.pdf
RES 21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf