Vishay/Dale TNPW2512523KBETG
TNPW2512523KBETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512523KBETG
Brief Description
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512523KBETG.pdf
Availability of TNPW2512523KBETG
QUANTITY
TNPW2512523KBETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512523KBETG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512523KBETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512523KBETG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512523KBETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512523KBETG Details Description
Related parts for TNPW2512523KBETG
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1400V 1470A K-PUK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 1W 3% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.154 OHM 1% 5W datasheet.pdf