Vicor Corporation DCM24AP480T320A50
DCM24AP480T320A50 picture photo
Mfg. Part Number
DCM24AP480T320A50
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 320W
Datasheet Download
DCM24AP480T320A50.pdf
Availability of DCM24AP480T320A50
QUANTITY
DCM24AP480T320A50 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM24AP480T320A50
Internal Part NumberEIS-DCM24AP480T320A50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVI Chip® T/H Appl Note
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® DCM®
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series320W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension1.52" L x 0.90" W x 0.29" H (38.7mm x 22.8mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92.5%
Power (Watts) - Max320W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM24AP480T320A50
Related LinksDCM24AP4, DCM24AP480T320A50 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
DCM24AP480T320A50 Details Description
Related parts for DCM24AP480T320A50
Crystal 8.3880MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REGISTER QUAD 2PORT 16SOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 7POS REAR MT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf