ITT Cannon, LLC DCM37STA197
DCM37STA197 picture photo
Mfg. Part Number
DCM37STA197
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCM37STA197.pdf
Availability of DCM37STA197
QUANTITY
DCM37STA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM37STA197
Internal Part NumberEIS-DCM37STA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM37STA197
Related LinksDCM37, DCM37STA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCM37STA197 Details Description
Related parts for DCM37STA197
CONN CAP RCPT 9POS UMNL FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10M SD SPDT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT R/A PCB datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 28AWG 500' datasheet.pdf
METRAL HDR 2MX4R datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf