Cornell Dubilier Electronics DCM742T200DF2B
DCM742T200DF2B picture photo
Mfg. Part Number
DCM742T200DF2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW
Datasheet Download
DCM742T200DF2B.pdf
Availability of DCM742T200DF2B
QUANTITY
DCM742T200DF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM742T200DF2B
Internal Part NumberEIS-DCM742T200DF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCM
PackagingBulk
Capacitance7400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM742T200DF2B
Related LinksDCM742T, DCM742T200DF2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCM742T200DF2B Details Description
Related parts for DCM742T200DF2B
BOX ABS BLACK 4.12"L X 2.24"W datasheet.pdf
DSUB 26 M CRIMP NMB datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 148POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT datasheet.pdf