ITT Cannon, LLC DCMAF37S
DCMAF37S picture photo
Mfg. Part Number
DCMAF37S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAF37S.pdf
Availability of DCMAF37S
QUANTITY
DCMAF37S Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAF37S
Internal Part NumberEIS-DCMAF37S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAF37S
Related LinksDCMA, DCMAF37S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAF37S Details Description
Related parts for DCMAF37S
IC SS MODEM 100-QFP datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 10-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 7A 100V DPAK datasheet.pdf
LINEAR SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V THRU HOLE datasheet.pdf