Honeywell Sensing and Productivity Solutions HRTS-5760-B-U-1-18
HRTS-5760-B-U-1-18 picture photo
Mfg. Part Number
HRTS-5760-B-U-1-18
Manufacturer
Product Category
RTD (Resistance Temperature Detector)
Brief Description
HTRS DISCRETE AND PACKAGED RTD
Datasheet Download
HRTS-5760-B-U-1-18.pdf
Availability of HRTS-5760-B-U-1-18
QUANTITY
HRTS-5760-B-U-1-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of HRTS-5760-B-U-1-18
Internal Part NumberEIS-HRTS-5760-B-U-1-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyRTD (Resistance Temperature Detector)
SeriesHRTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Current1mA
Package / CaseProbe
Thermistor TypeRTD
Voltage-
Temperature-200°C ~ 260°C
Accuracy±0.5°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HRTS-5760-B-U-1-18
HRTS-5760-B-U-1-18 Details Description
Related parts for HRTS-5760-B-U-1-18
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE DVI(12+5) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
IC REGULATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf