Vicor Corporation V150B12T250BF2
V150B12T250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12T250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12T250BF2.pdf
Availability of V150B12T250BF2
QUANTITY
V150B12T250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12T250BF2
Internal Part NumberEIS-V150B12T250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12T250BF2
Related LinksV150B12, V150B12T250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12T250BF2 Details Description
Related parts for V150B12T250BF2
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 16.3W 12V datasheet.pdf
VARISTOR 37V 30A 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR 10.16MM R/A PCB 5POS datasheet.pdf