ITT Cannon, LLC DCMAF37SF0
DCMAF37SF0 picture photo
Mfg. Part Number
DCMAF37SF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 37 F
Datasheet Download
DCMAF37SF0.pdf
Availability of DCMAF37SF0
QUANTITY
DCMAF37SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAF37SF0
Internal Part NumberEIS-DCMAF37SF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAF37SF0
Related LinksDCMAF, DCMAF37SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAF37SF0 Details Description
Related parts for DCMAF37SF0
IC SRL CONFG EEPROM 128K 20-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.49M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 4A 600V 4DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 24V 10UA datasheet.pdf