ITT Cannon, LLC DCMAM-37S-F0
DCMAM-37S-F0 picture photo
Mfg. Part Number
DCMAM-37S-F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DSUB RCPT 37POS HSG
Datasheet Download
DCMAM-37S-F0.pdf
Availability of DCMAM-37S-F0
QUANTITY
DCMAM-37S-F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAM-37S-F0
Internal Part NumberEIS-DCMAM-37S-F0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAM-37S-F0
Related LinksDCMAM-, DCMAM-37S-F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAM-37S-F0 Details Description
Related parts for DCMAM-37S-F0
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BOOST VON VCOM 24-QFN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf