Littelfuse L50S500.X
L50S500.X picture photo
Mfg. Part Number
L50S500.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 500A 500V NON STD FAST
Datasheet Download
L50S500.X.pdf
Availability of L50S500.X
QUANTITY
L50S500.X Order Process
Ship out your order
Specifications of L50S500.X
Internal Part NumberEIS-L50S500.X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL50S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated500VAC, 450VDC
Current500A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.000" Dia x 2.220" L (50.80mm x 56.40mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L50S500.X
Related LinksL50S, L50S500.X Datasheet, Littelfuse Distributor
L50S500.X Details Description
Related parts for L50S500.X
IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM COVER 40POS .050 datasheet.pdf
PHOTODIODE 950NM W/FILTER SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15VC SMCJ datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO-214AA datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf