ITT Cannon, LLC DCMAM62PA101
DCMAM62PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DCMAM62PA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAM62PA101.pdf
Availability of DCMAM62PA101
QUANTITY
DCMAM62PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAM62PA101
Internal Part NumberEIS-DCMAM62PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAM62PA101
Related LinksDCMAM6, DCMAM62PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAM62PA101 Details Description
Related parts for DCMAM62PA101
FIXED IND 33UH 900MA 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .76M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5, +/-15V 30W TH datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR PTX 5MM CLEAR datasheet.pdf
SERIAL ATA SIGNAL CABLE .5M GREY datasheet.pdf
CODE RTR 512CPR datasheet.pdf
SOLDER TAB SGL END 1 HOLE TIN PL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH datasheet.pdf
BLADE SET PHIL/SLOT W/HANDLE 2PC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf