ITT Cannon, LLC DCMAY37SNMB
DCMAY37SNMB picture photo
Mfg. Part Number
DCMAY37SNMB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAY37SNMB.pdf
Availability of DCMAY37SNMB
QUANTITY
DCMAY37SNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAY37SNMB
Internal Part NumberEIS-DCMAY37SNMB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAY37SNMB
Related LinksDCMAY, DCMAY37SNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAY37SNMB Details Description
Related parts for DCMAY37SNMB
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 NYLON 9MM datasheet.pdf