ITT Cannon, LLC DCMAY62PNM
DCMAY62PNM picture photo
Mfg. Part Number
DCMAY62PNM
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAY62PNM.pdf
Availability of DCMAY62PNM
QUANTITY
DCMAY62PNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAY62PNM
Internal Part NumberEIS-DCMAY62PNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAY62PNM
Related LinksDCMAY, DCMAY62PNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAY62PNM Details Description
Related parts for DCMAY62PNM
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 750K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
09+09 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf