Cornell Dubilier Electronics DCMC242T450CC2B
DCMC242T450CC2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC242T450CC2B
Brief Description
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW
Datasheet Download
DCMC242T450CC2B.pdf
Availability of DCMC242T450CC2B
QUANTITY
DCMC242T450CC2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC242T450CC2B
Internal Part NumberEIS-DCMC242T450CC2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance2400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)54.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.7A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC242T450CC2B
Related LinksDCMC242, DCMC242T450CC2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC242T450CC2B Details Description
Related parts for DCMC242T450CC2B
BOX ALUM UNPAINTED 1.99"LX1.99"W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 451VWM 725VC SMD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 24WQFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX W/PIN datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 18 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL 68 CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf