ITT Cannon, LLC DCMC37PJK127
DCMC37PJK127 picture photo
Mfg. Part Number
DCMC37PJK127
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMC37PJK127.pdf
Availability of DCMC37PJK127
QUANTITY
DCMC37PJK127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC37PJK127
Internal Part NumberEIS-DCMC37PJK127
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC37PJK127
Related LinksDCMC37, DCMC37PJK127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMC37PJK127 Details Description
Related parts for DCMC37PJK127
CAP TANT 150UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
TERM RING VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 569 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC 214AB datasheet.pdf
3.96 EP PLUG HSG 4P(GREEN) datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A SMV datasheet.pdf