Cornell Dubilier Electronics DCMC383U050BB2B
DCMC383U050BB2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC383U050BB2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 38000UF 50V SCREW
Datasheet Download
DCMC383U050BB2B.pdf
Availability of DCMC383U050BB2B
QUANTITY
DCMC383U050BB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC383U050BB2B
Internal Part NumberEIS-DCMC383U050BB2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance38000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)16.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.9A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC383U050BB2B
Related LinksDCMC383, DCMC383U050BB2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC383U050BB2B Details Description
Related parts for DCMC383U050BB2B
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 15MA SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC UART PCI BUS DUAL 100TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 184 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf