Cornell Dubilier Electronics DCMC432T200BB2B
DCMC432T200BB2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC432T200BB2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4300UF 200V SCREW
Datasheet Download
DCMC432T200BB2B.pdf
Availability of DCMC432T200BB2B
QUANTITY
DCMC432T200BB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC432T200BB2B
Internal Part NumberEIS-DCMC432T200BB2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance4300µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)46.1 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.1A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC432T200BB2B
Related LinksDCMC432, DCMC432T200BB2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC432T200BB2B Details Description
Related parts for DCMC432T200BB2B
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.6W 6TSOP datasheet.pdf