Cornell Dubilier Electronics DCMC463U075BF2B
DCMC463U075BF2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC463U075BF2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 46000UF 75V SCREW
Datasheet Download
DCMC463U075BF2B.pdf
Availability of DCMC463U075BF2B
QUANTITY
DCMC463U075BF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC463U075BF2B
Internal Part NumberEIS-DCMC463U075BF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance46000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.8A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC463U075BF2B
Related LinksDCMC463, DCMC463U075BF2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC463U075BF2B Details Description
Related parts for DCMC463U075BF2B
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORE I 5.3UH N97 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 400V SCREW datasheet.pdf