ITT Cannon, LLC DCME37SF
DCME37SF picture photo
Mfg. Part Number
DCME37SF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCME37SF.pdf
Availability of DCME37SF
QUANTITY
DCME37SF Order Process
Ship out your order
Specifications of DCME37SF
Internal Part NumberEIS-DCME37SF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCME37SF
Related LinksDCME, DCME37SF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCME37SF Details Description
Related parts for DCME37SF
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BATTERY 3 POSITION datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% CYL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GL/W SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 21COND 0.100" datasheet.pdf