ITT Cannon, LLC DCMF37S-F179A
DCMF37S-F179A picture photo
Mfg. Part Number
DCMF37S-F179A
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DCMF37S-F179A.pdf
Availability of DCMF37S-F179A
QUANTITY
DCMF37S-F179A Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMF37S-F179A
Internal Part NumberEIS-DCMF37S-F179A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMF37S-F179A
Related LinksDCMF37, DCMF37S-F179A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMF37S-F179A Details Description
Related parts for DCMF37S-F179A
CONN HEADER 15POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 14POS datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf