ITT Cannon, LLC DCMG25C3PJK87
DCMG25C3PJK87 picture photo
Mfg. Part Number
DCMG25C3PJK87
Datasheet Download
DCMG25C3PJK87.pdf
Availability of DCMG25C3PJK87
QUANTITY
DCMG25C3PJK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMG25C3PJK87
Internal Part NumberEIS-DCMG25C3PJK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25 (22 + 3 Coax)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 25W3
Contact TypeCoax and Signal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMG25C3PJK87
Related LinksDCMG25, DCMG25C3PJK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMG25C3PJK87 Details Description
Related parts for DCMG25C3PJK87
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN PADDLEBRD 8POS VERT 28AWG datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 3000' datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 32POS datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf