ITT Cannon, LLC DCMM-37P-D
DCMM-37P-D picture photo
Mfg. Part Number
DCMM-37P-D
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMM-37P-D.pdf
Availability of DCMM-37P-D
QUANTITY
DCMM-37P-D Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM-37P-D
Internal Part NumberEIS-DCMM-37P-D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM-37P-D
Related LinksDCMM-, DCMM-37P-D Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM-37P-D Details Description
Related parts for DCMM-37P-D
DIODE GEN PURP 400V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 250MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
IC UART 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 300A DO200AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 103.9 OHM 2W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf