ITT Cannon, LLC DCMM-37P-F
DCMM-37P-F picture photo
Mfg. Part Number
DCMM-37P-F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMM-37P-F.pdf
Availability of DCMM-37P-F
QUANTITY
DCMM-37P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM-37P-F
Internal Part NumberEIS-DCMM-37P-F
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM-37P-F
Related LinksDCMM-, DCMM-37P-F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM-37P-F Details Description
Related parts for DCMM-37P-F
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
CONN MEM SKT 204POS DDR3 SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
ASSY FOR EXTERNAL SATA PLUG SMT datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf