ITT Cannon, LLC DCMM37PNK87
DCMM37PNK87 picture photo
Mfg. Part Number
DCMM37PNK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DCMM37PNK87.pdf
Availability of DCMM37PNK87
QUANTITY
DCMM37PNK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM37PNK87
Internal Part NumberEIS-DCMM37PNK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM37PNK87
Related LinksDCMM3, DCMM37PNK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM37PNK87 Details Description
Related parts for DCMM37PNK87
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA/10VDC LCD datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf