ITT Cannon, LLC DCMM37SA101
DCMM37SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DCMM37SA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCMM37SA101.pdf
Availability of DCMM37SA101
QUANTITY
DCMM37SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM37SA101
Internal Part NumberEIS-DCMM37SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM37SA101
Related LinksDCMM3, DCMM37SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM37SA101 Details Description
Related parts for DCMM37SA101
CONN PC PIN CIRC .046DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN MB 4P M12 UT BASE 4POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 24-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
IGBT 900V 90A 500W TO247 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf