ITT Cannon, LLC DCMMG37SJA197
DCMMG37SJA197 picture photo
Mfg. Part Number
DCMMG37SJA197
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMMG37SJA197.pdf
Availability of DCMMG37SJA197
QUANTITY
DCMMG37SJA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMMG37SJA197
Internal Part NumberEIS-DCMMG37SJA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMMG37SJA197
Related LinksDCMMG3, DCMMG37SJA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMMG37SJA197 Details Description
Related parts for DCMMG37SJA197
IC DIFF LINE DRVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 125A SIZE0 datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf