ITT Cannon, LLC DCMV-37P-N-K127
DCMV-37P-N-K127 picture photo
Mfg. Part Number
DCMV-37P-N-K127
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DCMV-37P-N-K127.pdf
Availability of DCMV-37P-N-K127
QUANTITY
DCMV-37P-N-K127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMV-37P-N-K127
Internal Part NumberEIS-DCMV-37P-N-K127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMV-37P-N-K127
Related LinksDCMV-37, DCMV-37P-N-K127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMV-37P-N-K127 Details Description
Related parts for DCMV-37P-N-K127
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
PANEL PLUG GUARD CIRCUIT RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2GHZ 10DFN datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLCC SOCKET 68POS T/H datasheet.pdf