ITT Cannon, LLC DCMZ-13X6S-N-A197
DCMZ-13X6S-N-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DCMZ-13X6S-N-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 13 (7 + 6 Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DCMZ-13X6S-N-A197.pdf
Availability of DCMZ-13X6S-N-A197
QUANTITY
DCMZ-13X6S-N-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMZ-13X6S-N-A197
Internal Part NumberEIS-DCMZ-13X6S-N-A197
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13 (7 + 6 Coax)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 13W6
Contact TypeCoax and Signal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMZ-13X6S-N-A197
Related LinksDCMZ-13X, DCMZ-13X6S-N-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMZ-13X6S-N-A197 Details Description
Related parts for DCMZ-13X6S-N-A197
FLEX CABLE - AFG08G/AF08/AFG08G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 12 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7T 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CIR 54C 54#16 (20-24) PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf