FFF DCP37P364LORLF
DCP37P364LORLF picture photo
Mfg. Part Number
DCP37P364LORLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DCP37P364LORLF.pdf
Availability of DCP37P364LORLF
QUANTITY
DCP37P364LORLF Order Process
Ship out your order
Specifications of DCP37P364LORLF
Internal Part NumberEIS-DCP37P364LORLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDP
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCP37P364LORLF
Related LinksDCP37P3, DCP37P364LORLF Datasheet, FFF Distributor
DCP37P364LORLF Details Description
Related parts for DCP37P364LORLF
SCR SENS GATE 1.5AMP 200V TO-92 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 16VDC 1210 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPT IR PHOTOLINK datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 275VAC RAD 3LEAD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf