ITT Cannon, LLC DD50PA191
DD50PA191 picture photo
Mfg. Part Number
DD50PA191
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DD50PA191.pdf
Availability of DD50PA191
QUANTITY
DD50PA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DD50PA191
Internal Part NumberEIS-DD50PA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DD50PA191
Related LinksDD50, DD50PA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DD50PA191 Details Description
Related parts for DD50PA191
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX FSK POWER LINE 44-TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
SEALING GASKET FOR #8 WALL RCPT datasheet.pdf
RES WW 3W 47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 20MSPS 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf