ITT Cannon, LLC CA3106E16S-8PBF80A176
CA3106E16S-8PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-8PBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16S-8PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E16S-8PBF80A176
QUANTITY
CA3106E16S-8PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-8PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-8PBF80A176
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-8PBF80A176
Related LinksCA3106E16S, CA3106E16S-8PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-8PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E16S-8PBF80A176
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1MM STR W/PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 PIN RECP datasheet.pdf
26500 10#16 1#2 S TH RECP LC datasheet.pdf
100UF 150V 16.1X67.1 85C AXI datasheet.pdf