NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836CX4/12P,315
LD6836CX4/12P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836CX4/12P,315
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6836CX4/12P,315.pdf
Availability of LD6836CX4/12P,315
QUANTITY
LD6836CX4/12P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836CX4/12P,315
Internal Part NumberEIS-LD6836CX4/12P,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836CX4/12P,315
LD6836CX4/12P,315 Details Description
Related parts for LD6836CX4/12P,315
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 300' datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.93K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR NO HORIZ SMD 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC TRANS RF HF/VHF/UHF M174 datasheet.pdf
SNSW SPDT 3-16 HI-TEMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 565MA 320 MOHM datasheet.pdf