ITT Cannon, LLC DD50SA101
DD50SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DD50SA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DD50SA101.pdf
Availability of DD50SA101
QUANTITY
DD50SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DD50SA101
Internal Part NumberEIS-DD50SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DD50SA101
Related LinksDD50, DD50SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DD50SA101 Details Description
Related parts for DD50SA101
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SNT-4A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf