ITT Cannon, LLC DD50SA183
DD50SA183 picture photo
Mfg. Part Number
DD50SA183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DD50SA183.pdf
Availability of DD50SA183
QUANTITY
DD50SA183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DD50SA183
Internal Part NumberEIS-DD50SA183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DD50SA183
Related LinksDD50, DD50SA183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DD50SA183 Details Description
Related parts for DD50SA183
THY DL NEG 200MA 150A ESD MSO13 datasheet.pdf
IC MPU LV 2.40V 20MS SOT23-3 datasheet.pdf
STD-TIMER CONTACT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 24AWG GRY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PHASE 800V 2A KBPM datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf