Bivar, Inc. MPR3SRCW12.0
MPR3SRCW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPR3SRCW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
IND METAL PNL 3MM RD WTR CLR 12"
Datasheet Download
MPR3SRCW12.0.pdf
Availability of MPR3SRCW12.0
QUANTITY
MPR3SRCW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR3SRCW12.0
Internal Part NumberEIS-MPR3SRCW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage1.7V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating60mcd
Wavelength - Peak645nm
Viewing Angle20°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR3SRCW12.0
Related LinksMPR3SR, MPR3SRCW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPR3SRCW12.0 Details Description
Related parts for MPR3SRCW12.0
THYRISTOR 275V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 785MA 400 MOHM datasheet.pdf