ITT Cannon, LLC DDM24W7PA191
DDM24W7PA191 picture photo
Mfg. Part Number
DDM24W7PA191
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Coax or Power) Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDM24W7PA191.pdf
Availability of DDM24W7PA191
QUANTITY
DDM24W7PA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM24W7PA191
Internal Part NumberEIS-DDM24W7PA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24 (17 + 7 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM24W7PA191
Related LinksDDM24W, DDM24W7PA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM24W7PA191 Details Description
Related parts for DDM24W7PA191
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR CONN SMT DR 15 GOLD datasheet.pdf
CABLE PARALLEL DB25M -CEN36M 10' datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 64BIT ECP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf