ITT Cannon, LLC DDM24W7PL
DDM24W7PL picture photo
Mfg. Part Number
DDM24W7PL
Datasheet Download
DDM24W7PL.pdf
Availability of DDM24W7PL
QUANTITY
DDM24W7PL Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM24W7PL
Internal Part NumberEIS-DDM24W7PL
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24 (17 + 7 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM24W7PL
Related LinksDDM2, DDM24W7PL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM24W7PL Details Description
Related parts for DDM24W7PL
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
ER1022-042MELLAC, 4N/C+2N/O, M20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf