ITT Cannon, LLC DDMA78SNMBK47
DDMA78SNMBK47 picture photo
Mfg. Part Number
DDMA78SNMBK47
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMA78SNMBK47.pdf
Availability of DDMA78SNMBK47
QUANTITY
DDMA78SNMBK47 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMA78SNMBK47
Internal Part NumberEIS-DDMA78SNMBK47
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMA78SNMBK47
Related LinksDDMA78, DDMA78SNMBK47 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMA78SNMBK47 Details Description
Related parts for DDMA78SNMBK47
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CABINET STEEL 20.7X48.1X60.1 GR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CONN TWIN 3POLE datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMAFLAT datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
6,8UF 250V 8X11,5 datasheet.pdf