ITT Cannon, LLC DDMAK50P
DDMAK50P picture photo
Mfg. Part Number
DDMAK50P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAK50P.pdf
Availability of DDMAK50P
QUANTITY
DDMAK50P Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAK50P
Internal Part NumberEIS-DDMAK50P
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAK50P
Related LinksDDMA, DDMAK50P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAK50P Details Description
Related parts for DDMAK50P
SWTCH S-MINI SPST-NC 5A ROLL LVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 400MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT RA datasheet.pdf