ITT Cannon, LLC DDMAM-50P
DDMAM-50P picture photo
Mfg. Part Number
DDMAM-50P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAM-50P.pdf
Availability of DDMAM-50P
QUANTITY
DDMAM-50P Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAM-50P
Internal Part NumberEIS-DDMAM-50P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAM-50P
Related LinksDDMA, DDMAM-50P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAM-50P Details Description
Related parts for DDMAM-50P
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 10-DFN (3x2) datasheet.pdf
HEADER 6POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 50A TO252 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf