ITT Cannon, LLC DDMAM-78P
DDMAM-78P picture photo
Mfg. Part Number
DDMAM-78P
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAM-78P.pdf
Availability of DDMAM-78P
QUANTITY
DDMAM-78P Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAM-78P
Internal Part NumberEIS-DDMAM-78P
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAM-78P
Related LinksDDMA, DDMAM-78P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAM-78P Details Description
Related parts for DDMAM-78P
IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #0 EXT THREAD datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 3/4" GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A TP datasheet.pdf
A5 3.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf